Koszyk: 0
Jak księgować leasing operacyjny?_http://24ivalue.pl

Jak księgować leasing operacyjny?

Data publikacji: 2014-03-31 21:33:46

Ujęcie leasingu operacyjnego w księgach rachunkowych i w bilansie jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku leasingu finansowego. Nie trzeba bowiem w pierwszym przypadku znać się na dyskontowaniu, rozumieć, czym jest IRR, co więcej ? nie trzeba liczyć amortyzacji, wprowadzać przedmiotu umowy do ewidencji środków trwałych i WNiP.

Warto jednak słowem przypomnienia wspomnieć, iż poza analizowanym wcześniej leasingiem finansowym oraz dzisiejszym leasingiem operacyjnym, wyróżniamy jego trzecią odmianę ? leasing zwrotny, który może mieć zarówno znamiona leasingu finansowego, jak i operacyjnego.


Załóżmy, że firma ma kłopoty z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej. Jeśli zależy nam na tym, aby została ona ?uratowana?, przedsiębiorca może sprzedać ją firmie leasingowej, od której następnie weźmie ją w leasing. Po wygaśnięciu takiej umowy istnieje np. możliwość jej wykupu (jeśli zawrzemy umowę leasingu finansowego).


Wróćmy jednak do naszego przewodniego zagadnienia: jak prawidłowo ująć leasing operacyjny w księgach i sprawozdaniu?


Firma biorąca przedmiot w leasing operacyjny wykazuje jego przyjęcie w ewidencji pozabilansowej, np. na koncie Środki trwałe przyjęte w leasing operacyjny.

Środki te nie są amortyzowane przez korzystającego, bowiem pozostają one własności firmy leasingowej i to ona  wykazuje je w swojej ewidencji.


Płatności leasingowe, za które uważamy zarówno raty, jak i opłatę wstępną oraz opłaty dodatkowe, jeśli występują, stanowią w zależności od celu użytkowania przedmiotu:

  • koszty działalności operacyjnej lub pozostałe koszty operacyjne (koszty w układzie porównawczym)
  • koszty wytworzenia, ogólnego zarządu lub sprzedaży lub koszty pozostałej działalności operacyjnej (koszty w układzie kalkulacyjnym).
Powyższe opłaty ustalane są metodą liniową, co oznacza, że są one w jednakowej wysokości zaliczane równomiernie do kosztów kolejnych okresów (miesięcy) trwania umowy. Leasingodawca może jednak przyjąć inny sposób rozłożenia opłat, jeżeli uzna, że lepiej odzwierciedli on rozkład w czasie korzyści płynących z umowy.

Jeżeli opłata wstępna jest istotna, można ją rozliczać w czasie poprzez konto rozliczeń międzyokresowych.

Sławomir Ekman
FY AUDIT/24iValue


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X