Koszyk: 0
Jak wyliczyć odpis aktualizujący należności z tytułu dostaw i usług?_http://24ivalue.pl

Jak wyliczyć odpis aktualizujący należności z tytułu dostaw i usług?

Data publikacji: 2014-03-31 21:46:49

Kategorie szacunków (a więc wszelkich odpisów oraz rezerw) budzą wiele wątpliwości. Jak prawidłowo podejść do tej kwestii? Jeśli konieczne jest utworzenie odpisu na należności wątpliwe, należy się zastanowić, jak prawidłowo go wyliczyć. Najłatwiej, ale i zgodnie z ideą, dokonać tego na podstawie danych historycznych, ustalając w pierwszej kolejności odpis procentowy (wskaźnik), służący do wyliczenia odpisu.

Aby obliczyć wskaźnik procentowy, możemy przyjąć następującą metodologię: sumę salda należności na dzień bilansowy, których okres przeterminowania jest dłuższy niż 1 rok  oraz należności spisanych w roku obrotowym podzielić przez należności z poprzedniego roku obrotowego. Ważne jednak, aby nie uwzględniać jedynie należności przeterminowanych, ale również bieżące.


Tak wyliczony udział mnożymy przez należności z dnia bilansowego (zarówno przeterminowane, jak i bieżące) i otrzymujemy w ten sposób odpis kwotowy.


Pamiętać należy, aby przyjęty sposób ustalenia odpisów aktualizujących wartość należności, został określony w polityce (zasadach) rachunkowości oraz był konsekwentnie stosowany w kolejnych okresach obrachunkowych.


Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych (strona WN) - zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizacji. Drugostronnie (strona MA) księgujemy na koncie. Odpis aktualizujący wartość należności (w analityce na koncie danego kontrahenta).


Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość. Jeśli nie dokonano od nich odpisów aktualizujących wartość lub dokonano odpisów w niepełnej wysokości, zalicza się je odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych. Należności umorzone, przedawnione i nieściągalne nie powinny być wykazywane w bilansie podmiotu.

  • Pod pojęciem aktywów rozumieć należy bowiem kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Wspomniane należności nie spełniają jednak podstawowego warunku zaliczenia ich do aktywów, ponieważ:
  1. nie reprezentują określonej wartości gospodarczej
  2. nie będą stanowiły źródeł wpływu korzyści ekonomicznych.
W przypadku natomiast ustania przyczyny, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów, równowartość całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego zwiększa wartość danego składnika aktywów i podlega zaliczeniu odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X