Koszyk: 0
Odwrócenie odpisu aktualizującego środki trwałe _http://24ivalue.pl

Odwrócenie odpisu aktualizującego środki trwałe

Data publikacji: 2014-05-29 21:20:52

Ostatnim zagadnieniem, jakie chcielibyśmy Wam zaprezentować, jest odwrócenie odpisu aktualizującego środki trwałe. Niestety, wiele podmiotów, po wyliczeniu odpisu, nie dokonuje dalszej, a przecież wymaganej prawem bilansowym, analizy, czy nie nastąpiły warunki, aby odpis aktualizujący odwrócić.

Na każdy dzień bilansowy należy bowiem ocenić zarówno w odniesieniu do aktywów zidentyfikowanych jako wypracowujące korzyści ekonomiczne pojedynczo, jak i do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne grupowo, czy zaistniały korzystne dla niej przesłanki wskazujące, że dokonany w okresach ubiegłych odpis aktualizujący wycenę aktywów spowodowany utratą przez nie wartości, stał się w odniesieniu do określonego składnika aktywów zbędny, albo wymaga zmniejszenia lub też podwyższenia. Jeśli tak będzie ? mamy do czynienia z koniecznością odwrócenia odpisu aktualizującego.


Korzystając z informacji pochodzących z zewnętrznych i wewnętrznych źródeł, należy ustalić, jakie korzystne zmiany ? w porównaniu do stanu w okresie, kiedy to dokonano ostatniego odpisu aktualizującego ? zaszły zarówno w jej otoczeniu, jak i wewnętrznych uwarunkowaniach.


W przypadku stwierdzenia istnienia przesłanek uzasadniających zmiany (tj. usunięcie, odwrócenie lub podwyższenie) odpisu aktualizującego wartość środków trwałych, jednostka weryfikuje (ustala ponownie) wartość odzyskiwalną środków wykorzystywanych do działalności operacyjnej, od których w przeszłości dokonano odpisu. Ważne jest przy tym, aby  ustalić, porównując wynikającą z ksiąg rachunkowych wartość netto danego środka trwałego z jego nowo ustaloną wartością odzyskiwalną, czy wyższa wartość odzyskiwalna nie jest spowodowana odwracaniem dyskonta. Nie odwraca się bowiem odpisu aktualizującego tylko ze względu na upływ czasu, jeżeli nie wzrasta potencjał użytkowy tego składnika aktywów.


Weryfikacji poddać należy także pozostały okres ekonomicznej użyteczności przedmiotów podlegających amortyzacji i ich oszacowaną wartość końcową. Jeżeli  wynikające z tej weryfikacji nowe ustalenia lub korekty będą istotnie wpływać na przyszłe korzyści ekonomiczne możliwe do uzyskania dzięki sprawowaniu kontroli nad obiektem oceny utraty wartości, w skład którego wchodzą aktywa podlegające amortyzacji, to konieczne jest ustalenie, czy zmiany te spowodują wzrost szacunkowych korzyści ekonomicznych netto związanych z tym obiektem.

O ile ocenia się, że nowe ustalenia nie zmienią istotnie szacunków korzyści ekonomicznych, jednostka dokonuje jedynie ? stosownie do ustaleń ? zmiany stawki amortyzacyjnej. W przeciwnym razie jednostka ponownie ustala wartość odzyskiwalną obiektu oceny utraty wartości i odpowiednio do ustaleń odwraca odpis.


Kwotę korekty odpisu aktualizującego stanowi różnica pomiędzy wyższą wartością odzyskiwalną obiektu oceny utraty wartości a jego niższą wartością wynikającą z ksiąg rachunkowych na dany dzień bilansowy. Korekta ta nie może być wyższa od:

  • wartości odzyskiwalnej ustalonej na dzień bilansowy.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X